Monday, March 2, 2015

BCHL Award Winners Announced, Fred Page Cup Playoffs Start Tomorrow:

The BCHL announced its 2014-15 award winners today in Burnaby. Award winners were selected by a vote from all 16 BCHL head coaches. The runners up are in parentheses.

Most Valuable Player (Vern Dye Memorial Trophy) — Corey Mackin, Coquitlam Express (Jake Lucchini, Trail Smoke Eaters, Guillaume Decelles, Nanaimo Clippers)

Rookie of the Year (Bruce Allison Memorial Trophy) — Brett Supinski, Coquitlam Express (Liam Finlay, Vernon Vipers, Brett Gruber, Victoria Grizzlies)

Top Defenceman Award — Andrew Farny, Salmon Arm SilverBacks (Daniel Fritz, Coquitlam Express, Kurt Gosselin, Alberni Valley Bulldogs)

Most Sportsmanlike Player (Bob Fenton Trophy) — John Schiavo, Merritt Centennials (Corey Mackin, Coquitlam Express, Sean Harrison, Cowichan Capitals)

Coach of the Year (Joe Tennant Memorial Trophy) — Jason Tatarnic, Chilliwack Chiefs (Fred Harbinson, Penticton Vees, Mike Vandekamp, Nanaimo Clippers)

Top Scorer (Brett Hull Trophy) — Corey Mackin, Coquitlam Express

Goaltender Award (Lowest goals-against-average with 1,000 minutes played) — Hunter Miska, Penticton Vees (1.88 GAA)

Wally Forslund Trophy (Goalie duo with lowest combined GAA) — Hunter Miska and Brendan Barry, Penticton Vees (1.92 combined GAA)

Regular Season Champions (Ron Boileau Memorial Trophy) — Penticton Vees

---

FIRST ROUND DIVISION SEMIFINAL MATCH-UPS

INTERIOR DIVISION







March 3 — West Kelowna at Penticton - 7 pm
March 4 — West Kelowna at Penticton - 7 pm
March 6 — Penticton at West Kelowna - 7 pm
March 7 — Penticton at West Kelowna - 7 pm
x-March 9 — West Kelowna at Penticton - 7 pm
x-March 10 — Penticton at West Kelowna - 7 pm
x-March 11 — West Kelowna at Penticton - 7 pm







March 3 — Merritt at Vernon - 7 pm
March 4 — Merritt at Vernon - 7 pm
March 6 — Vernon at Merritt - 7:30 pm
March 7 — Vernon at Merritt - 7:30 pm
x-March 9 — Merritt at Vernon - 7 pm
x-March 10 — Vernon at Merritt - 7 pm
x-March 11 — Merritt at Vernon - 7 pm

ISLAND DIVISION 






March 3 — Alberni Valley at Nanaimo - 7 pm
March 4 — Alberni Valley at Nanaimo - 7 pm
March 6 — Nanaimo at Alberni Valley - 7 pm
March 7 — Nanaimo at Alberni Valley - 7 pm
x-March 9 — Alberni Valley at Nanaimo - 7 pm
x-March 10 — Nanaimo at Alberni Valley - 7 pm
x-March 11 — Alberni Valley at Nanaimo - 7 pm

 





March 3 — Powell River at Victoria - 7 pm
March 4 — Powell River at Victoria - 7 pm
March 6 — Victoria at Powell River - 7:15 pm
March 7 — Victoria at Powell River - 7:15 pm
x-March 8 — Victoria at Powell River - 4 pm
x-March 10 — Powell River at Victoria - 7 pm
x-March 11 — Powell River at Victoria - 7 pm

MAINLAND DIVISION 






March 3 — Coquitlam at Chilliwack - 7 pm
March 4 — Coquitlam at Chilliwack - 7 pm
March 6 — Chilliwack at Coquitlam - 7 pm
March 7 — Chilliwack at Coquitlam - 7 pm
x-March 9 — Coquitlam at Chilliwack - 7 pm
x-March 10 — Chilliwack at Coquitlam - 7 pm
x-March 11 — Coquitlam at Chilliwack - 7 pm

 





March 3 — Prince George at Langley - 7 pm
March 4 — Prince George at Langley - 7 pm
March 6 — Langley at Prince George - 7 pm
March 7 — Langley at Prince George - 7 pm
x-March 9 — Prince George at Langley - 7 pm
x-March 10 — Langley at Prince George - 7 pm
x-March 11 — Prince George at Langley - 7 pm

No comments:

Post a Comment